Менопаузата – риск от неволно изпускане на урина

Менопаузата е критичен период в живота на всяка жена. Времето на преход към менопаузата често е белязано от метаболитни промени, които засягат здравето на жената. Последните научни доклади показват, че още преди началото на менопаузата, наричана климактериум, тя причинява много неприятни симптоми, които влошават качеството на живот на много жени. Тези симптоми много често са резултат от хормонални и метаболитни промени.

Един от най-често срещаните симптоми е значително наддаване на теглото, което от своя страна води до повишаване на кръвното налягане и диабет при жени по време на менопаузата. Хормоналните промени, свързани с дефицит на естроген, могат да допринесат за появата на остеопороза. Други симптоми на менопаузата включват горещи вълни, изпотяване (особено през нощта), раздразнителност, проблеми с концентрацията, болки в ставите, сухота на влагалището, както и урогенитални нарушения. Сред тях инконтиненцията (неволно изпускане на урина) е изключително разпространена.

Инконтиненцията се среща при около 20-30% от младите жени

Уринарната инконтиненция е важен социален проблем, който засяга повече от 50% от жените в постменопауза. Броят на засегнатите се увеличава от година на година, повлиян от бързото социално развитие, което допринася за заседналия начин на живот. Сред причините най-вече са заседналият характер на работа, твърде честото използване на автомобила или липсата на време за каквато и да е физическа активност. Тази тенденция е особено очевидна при възрастните хора, които често прекарват свободното си време пред телевизора, рядко се движат и не спортуват. Тези фактори отслабват цялостната работа на тялото, което води до слабост на мускулите или костите, респираторни нарушения и проблеми с кръвообращението. Резултатът е появата на множество патологии и дисфункции на тялото, които причиняват значително намаляване на качеството на живот. Един често срещан проблем, който засяга жените след менопауза, е инконтиненцията. Информираността на жените по отношение на това заболяване нараства от година на година. Въпреки това много хора все още смятат инконтиненцията за естествен симптом на стареенето. Според последните данни инконтиненцията засяга жените два пъти по-често от мъжете. Това състояние се среща при около 20-30% от младите жени, 30-40% от жените на средна възраст и до 50% от жените в напреднала възраст.

Ранното откриване на заболяването предотвратяват обостряне на симптомите

Неволното изпускане на урина се отразява негативно на много аспекти от ежедневието, като значително намалява качеството на живот, свързано с работата, физическата активност или интимната сфера. Уринарната инконтиненция е основният симптом на т.нар. урогенитална атрофия, позната също като пикочно-половия синдром на менопаузата и често се свързва със сексуални дисфункции. Пикочно-половият синдром на менопаузата се среща при над 50% от жените в менопауза. Това е хипоестрогенно състояние с външни генитални, урологични и сексуални последици. Това заболяване причинява редица симптоми, включително вагинална сухота и дискомфорт по време на сексуална активност. Освен това, след сексуална активност жените понякога наблюдават кървене, парене и сърбеж. Много често пациентите съобщават за намаляване на възбудата, сексуалното желание и оргазъм, както и за проблем с инконтиненцията. Ранното откриване на заболяването и подходящо избраната фармакотерапия и нефармакологични средства, включително физиотерапия, играят основна роля за подобряване на качеството на живот на засегнатите, а също така предотвратяват обостряне на симптомите.

Затлъстяването е сред основните рискове за поява на инконтиненция

Факторите, които предразполагат към появата на уринарна инконтиненция, могат да имат различни основи. Сред най-важните се откроява генетичният фактор, тъй като той е по-висок при жени, чиито предци са страдали от инконтиненция. Възрастта също е много важна. Рискът нараства правопропорционално на възрастта. При жени след менопауза честотата на заболяването се удвоява. Това се дължи преди всичко на факта, че инфекцията на пикочните пътища намалява нивото на естроген в кръвта. В резултат на това тази ситуация причинява намаляване на уретрата. Понякога уретрата се скъсява с до 1-2 см. Освен това много често е последвано от мускулна слабост, а също и от реконструкция на пикочния мехур и мускулите, отговорни за отделянето на урина.

Много важен фактор е броят на бременностите и ражданията, особено тези, предизвикани с окситоцин. Предполага се, че раждането с цезарово сечение е по-безопасно по отношение на появата на уринарна инконтиненция. Вероятността от заболяване се увеличава и когато теглото на плода надвишава 4 кг. Друг важен фактор е затлъстяването. Най-опасно е абдоминалното затлъстяване. Проучванията показват, че пълните жени са 4-5 пъти по-склонни да страдат от инконтиненция, отколкото тези с нормално тегло.

Упражненията за укрепване на тазовото дъно ще ви помогнат в борбата с неволното изпускане

Тренировката за тазово дъно може да намали или предотврати лека до умерена инконтиненция: Тези упражнения помагат за укрепване на мускулите на тазовото дъно и активно противодействат на инконтиненцията.

Източник:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6528037/

 

нагоре

Menu
Vyhledávaní
Hilft. Pflegt. Schützt